Tarihçemiz
Misyonumuz
Vizyonumuz
Tüzük
İlkelerimiz
Etik Değerlerimiz
Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Üyelerimiz
Denetim Kurulu Üyelerimiz
Başkanlarımız
Belgelerimiz
Tarihçemiz

Ülkemiz Saraciye ve Saraciye Yan Sektörünün sanayicilerini bünyesinde toplayan Saraciye Sanayicileri Derneği, 2003 yılında sektörün öncü kuruluşlarının girişimleriyle kurulmuştur.

Baktığımızda Saraciye Sektörünün geçmişi, 500 000 yıl öncesine İlk Çağlara hatta; Buzul Çağlarına kadar dayanır.

Sürekli değişen dünya ve hayat koşulları beraberinde sürekli değişen ve gelişen ihtiyaçları da getirmiştir. Yıllar geçtikçe derinin farklı özelliklerinden dolayı Saraciye yolculuğunda da farklı ve inovatif ürünler karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Saraciye Sektörünün doğuşu, ehlileştirilmiş hayvanların, insanların yararı için kullanılması ve bu amaçla hayvanların gücünden ve hızından en verimli şekilde faydalanabilmek için koşum ve eğer takımı imali ile başlamıştır. Zamanla toplum ihtiyaçlarının çeşitlenerek artması ve insan hayatında moda kavramının hakim rol oynaması, diğer taraftan teknoloji ile değişik yapılarda ham ve yardımcı maddelerinin bulunması ile bu sanayi tarafından kullanılması günümüzde saraciye üretim zinciri içinde yer alan mamul türlerini çok çeşitlendirmiştir.

Derneğimiz, bu köklü Ata Mesleğine sahip çıkarak Sektörün çıkarlarını da gözeterek ulusal ve uluslararası arenada söz sahibi olması ve ülke ekonomisine ve toplumsal yaşama katkı sağlaması amacıyla kuruluşunu gerçekleştirmiştir.
SSD, 13 Yönetim Kurulu Üyesi olmak üzere 13 Yedek Üye, 3 Denetim Kurulu Üyesi, 3 Denetim Kurulu Yedek Üyesi ve 3 Disiplin Kurulu üyesi ile hizmetlerine devam etmektedir.

Derneğimiz, Türk Saraciye Sektörünü en ileri seviyeye getirme anlayışıyla hareket etmektedir.